Blisko 700 Pomorzan będzie mogło podnieść kwalifikacje i zwiększyć swoje możliwości na rynku pracy. Rusza IV edycja programu regionalnego Praca dla Pomorzan.
W tym roku Samorząd Województwa Pomorskiego przeznaczył 6 milionów złotych na realizację tego przedsięwzięcia. Do tegorocznej edycji przystępują wszystkie powiatowe urzędy pracy z województwa pomorskiego.
– Ostatnie miesiące były szczególnie trudne dla pomorskich pracodawców i ich pracowników. Trudno oszacować, jak długo wszyscy będziemy odczuwać skutki pandemii, dlatego tak ważne jest, by w tym czasie przemian wspierać pracodawców i mieszkańców regionu poszukujących pracy – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. – Program Praca dla Pomorzan od kilku lat jest z powodzeniem realizowany w naszym regionie i przynosi wymierne efekty. Dzięki niemu powstaje wiele nowych miejsc pracy, a te już istniejące zyskują pracowników o wyższych kwalifikacjach. Dlatego Zarząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję, aby również w tym roku przekazać powiatowym urzędom pracy środki na realizację programu.
Nowy moduł dla osób tracących pracę z powodu pandemii
Program Praca dla Pomorzan, aby jak najlepiej odpowiadać na bieżące wyzwania regionalnego rynku pracy, co roku jest do nich dostosowywany.
Realizowany jest w kilku modułach tematycznych odzwierciedlających najbardziej istotne potrzeby. Tegoroczna edycja została rozbudowana o moduł, który umożliwi wspieranie osób tracących zatrudnienie z powodu pogarszającej się kondycji pomorskich firm, będącej skutkiem wprowadzanych obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. Priorytetem jest, aby takie osoby jak najkrócej pozostawały poza rynkiem pracy.
Pozostałe cztery moduły programu wiążą się z rozwojem przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w oparciu o wykorzystanie lokalnych tradycji i dziedzictwa kulturowego, wspieraniem zatrudnienia w branżach kluczowych dla naszego regionu, możliwością zdobycia przez bezrobotnych konkretnych umiejętności i kwalifikacji wymaganych na określonym stanowisku pracy oraz wspieraniem osób będących w trudnej sytuacji na rynku pracy.
Szansa, by w nowej rzeczywistości odnaleźć się na rynku pracy
Program ma zwiększyć szanse 665 Pomorzan na podniesienie swoich kompetencji, zdobycie doświadczenia zawodowego i znalezienie pracy. Osoby, które wezmą w nim udział, mogą skorzystać m.in. ze szkoleń i płatnych staży. Dla tych, którzy chcą rozwijać własny biznes, proponowane są dotacje na założenie działalności gospodarczej. Wśród form pomocy oferowanych uczestnikom programu jest także refundacja stanowisk pracy, prace interwencyjne oraz wsparcie mobilności (w tym finansowanie dojazdów do pracy).
Uczestnikami Programu będą w szczególności bezrobotni w wieku 30-50 lat, pochodzący z obszarów wiejskich, bez kwalifikacji zawodowych i doświadczenia zawodowego, których udział w strukturze bezrobocia województwa pomorskiego jest najwyższy.
Program, który przynosi wymierne efekty
Od 2018 roku Samorząd Województwa Pomorskiego przeznaczył na realizację Pracy dla Pomorzan łącznie 18 mln złotych. Dotychczas zostało nim objętych blisko 3 tys. osób, z których niemal 2 tys. po zakończeniu udziału w programie znalazło pracę albo założyło własną działalność gospodarczą. Średnia efektywność zatrudnieniowa we wszystkich dotychczasowych edycjach programu wyniosła 77 procent. Co istotne, program charakteryzuje się dużą elastycznością, co pozwala powiatowym urzędom pracy dostosować swoje działania do lokalnych rynków pracy i potrzeb pracodawców oraz poszukujących pracy.
– Postawiliśmy przede wszystkim na szkolenia przygotowujące przyszłych przedsiębiorców do prowadzenia działalności gospodarczej – mówi Hanna Czapp, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Pucku. – Wszyscy zainteresowani założeniem własnej firmy przed udzieleniem dotacji biorą udział w szkoleniu ABC przedsiębiorczości. Uczymy nie tylko zarządzania firmą, ale staramy się również przygotować przyszłych przedsiębiorców do radzenia sobie z wyzwaniami, jakie się z tym wiążą. Mamy w ofercie, między innymi zajęcia z prawa pracy czy prowadzenia księgowości, etyki w zarządzaniu firmą, a w tym roku wprowadziliśmy do programu szkoleń tematykę związaną z prowadzeniem działań marketingowych. Wynika to z naszych obserwacji i potrzeb zgłaszanych przez pracodawców i przyszłych przedsiębiorców.
PUP w Pucku może pochwalić się 100 proc. efektywność zatrudnieniową. Podobnie wysoką efektywność w 2020 roku osiągnął Powiatowy Urząd Pracy w Kartuzach.
– Realizując program Praca dla Pomorzan w naszym powiecie działamy w oparciu o Batometr zawodów, który pokazuje, w jakich branżach najbardziej brakuje pracowników. W ten sposób pomagamy nie tylko bezrobotnym, którzy po odbyciu 6-miesięcznego stażu otrzymują umowę o pracę, ale i wspieramy naszych lokalnych przedsiębiorców, którzy mają spore problemy ze znalezieniem pracowników – mówi Agnieszka Drawc, specjalistka ds. programów z Powiatowego Urzędu Pracy w Kartuzach. – Po zakończeniu stażu pracodawca zyskuje pracownika w pełni przygotowanego do pracy na danym stanowisku. Z naszych danych wynika, że po obowiązkowym 3-miesięcznym okresie zatrudnienia, osoby te pozostają w firmie, otrzymując umowy o pracę.
Patrzeć regionalnie, działać lokalnie
Program regionalny Praca dla Pomorzan obejmuje swoim działaniem całe województwo pomorskie. Jego koordynacją zajmuje się Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, który na bieżąco współpracuje z powiatowymi urzędami pracy i odpowiada na zgłaszane zapotrzebowanie. Szczególnie ważne w obecnej sytuacji jest to, że program jest elastyczny i daje możliwość działań adekwatnych do zmieniających się warunków. Dzięki temu w 2020 roku, w odpowiedzi na wnioski pomorskich urzędów pracy, WUP w Gdańsku zdecydował o włączeniu do Pracy dla Pomorzan określonych w specustawie mikropożyczek dla przedsiębiorców. Umożliwiło to wykorzystanie środków z programu na pomoc lokalnym firmom, które ucierpiały z powodu pandemii.