Pod koniec marca 2020, Prezydent Trump podpisał ustawę zawierającą pakiet stymulacyjny - the CARES Act - mający na celu pobudzenie spowolniającej amerykańskiej gospodarki w wyniku rozprzestrzeniającej się pandemii COVID-19. Ustawa ta ma na celu wsparcie między innymi małych i średnich przedsiębiorstw, a przeznacza na ten cel historyczną kwotę 2.2 bilionów USD.
Firmy zagraniczne aktywnie działające na rynku amerykańskim, w tym polskie, które spełniają poniżej opisane wymagania, mogą również uzyskać pomoc.
W myśl ustawy i obowiązujących regulacji the U.S. Small Business Administration, aby zakwalifikować się na pomoc, przedsiębiorstwo musi spełniać następujące warunki:
- posiadać podmiotowość „for profit”,
- nie zatrudniać więcej niż 500 osób,
- być zlokalizowanym w Stanach Zjednoczonych, innymi słowy, zarejestrowanym jako podmiot gospodarczy w jednym ze stanów,
- wartość przedsiębiorstwa nie może przekraczać 15 milionów USD,
- zaświadczyć że pomoc jest niezbędna na dalsze prowadzenie działalności gospodarczej lub
- wnosić znaczący wkład w gospodarkę Stanów Zjednoczonych poprzez płacenie miejscowych podatków lub korzystanie z amerykańskich produktów, materiałów lub zasobów ludzkich.
Kwalifikujące się podmioty gospodarcze mogą mieć dowolną formę prawną, taką jak jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka komandytowa, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna. Pomoc również mogą otrzymać podmioty „joint venture” pod warunkiem, że udział przedsiębiorstwa zagranicznego (na przykład z Polski) nie jest większy niż 49 procent. Z drugiej strony, do pomocy nie są uprawnione zagraniczne podmioty gospodarcze które nie prowadzą żadnych działań w Stanach Zjednoczonych lub którymi właścicielami są osoby o nieuregulowanym statusie imigracyjnym.
Fundusze z udzielonych pożyczek muszą być wykorzystane wyłącznie na rzecz działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych.